YAĞMURU ÖZLEMEK

Sıcak bir Ağustos Pazar’ında bütün gün boyunca en çok özlediğim ‘yağmur’ oldu. Pek de uzak olmayan Haziran’ın kararsız yağmurlarını andım. Eylül? Zannetmem. Ekim? Evet, Ekim özlemimi gidermeme yardımcı olacaktır.Yağmurla herkesin kişisel ilişkisi farklı. Saydamlıkta; su ve şiir.
Kalabalıkta; kaldırımlar ve telaşlı ayak sesleri.Gözler kapandığında; rüzgârın sesi ile yeşilin kokusu. Soğukta; kahve ve sigara.
İyi bir yağmur betimlemesi içeren kitap, ne gibi bir suçu olursa olsun aklanır benim gözümde.
Yağmur deyince aklıma hep peçetelere yazılmış şiirler gelir. Dışarıda alelacele karalanmış. Yağmur damlalarına eşlik etmezse ölecek kelimeler. Şiirler, ıslak yollara ve insanların bacaklarına bakarak atarlar kendilerini kuyulara.Yağmur yağdığında bütün yüzler silinir, bedenler flulaşır. Geriye sadece bacaklar kalır. İşte o bacaklar sizin yağmurla olan ilişkinizi ele verir. Ruh hali, yağmura göredir.Bu halleri okuyabilmek tecrübe gerektirir. Örneğin hızlı hızlı yürüyen herkes yağmurdan kaçıyor değildir. Bazıları yağmura ayak uydurur, içgüdüseldir bu. Beni asıl şaşırtan kapalı mekânlardaki insanların, yağmur yağarkenki kapalı beden duruşlarıdır. Dışarıdakiler gibi ıslanma tehlikesi (!) yoktur ancak bedenler içine kapanır. Dizlerin arası açılmaz, bir sırrı saklar gibi gittikçe kapanır. Yalnız ve yağmuru izleyen insanlara bakın! Düşünceleri duruşlarından sızar. Saflık kazanır. Beden nadiren olduğu gibi izlerini kapatmaya çalışmaz.Elbette ki yağmurların çocuklukla bir bağlantısı vardır. En azından hissi anlamda. Yağmur, merak demektir. Yasaklanan da bir şeydir. Pencere arkası çocuk yüzleri barındırır hatıralarında. Bulutların ihtişamından gelen bu kısa ömürlü misafirlerin tatları bile merak edilir.Yağmurun ilahi bir yanı vardır. İnsandan daha büyük şeylerin gerçekleştiğini savurur yüzümüze. Doğa, tüm haşmetiyle gündelik yaşantımıza karışır.Yağmur yağarken zaman hastalanır. Birbirini kovalayan dakikalar ölüm döşeğindedir sanki. Erken gelen akşamın, zamanın üzerinde şok edici bir etkisi vardır.Yağmur sefaleti haklı kılan sayılı etmenlerden biridir. Gece gibi. Öfke ya da acıma hiçbir işe yaramaz. Kabullenişin ötesinde bir yolculuğa davettir.Yağmur, dünyayı eşit kılar. En çok da bu yüzden tarafımdan sevilir. Adaletin ötesinde bir eşitliktir bu. Güzelliği bir yana sırf bu yüzden: Yağmur; ütopiktir.

Nazlıcan Nazlı

Van ,2021 Ağustos,  Salı

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s